Výhled na Zastávku z haldy Ferdinanda

Z nádraží se vydáme přes železniční most, projdeme mezi garážemi a dáme se doleva – před velkou budovou, nyní zde sídlí firma Klasik, dříve bývalé ředitelství dolů. Pozorní najdou na budově hornický znak. Na konci této budovy odbočíme doprava. Půjdeme rovně – za obytnou částí se ztrácí asfaltová cesta a stává se z ní lesní – ale příjemně upravená. Po této cestě půjdeme krásným lesem a po levé straně budeme kopírovat úzkokolejku vedoucí do Babic a poté do Zbýšova. Po této cestě půjdeme až k ceduli důl Ferdinand. Po pravé straně můžeme spatřit areál bývalého dolu Ferdinand. Po této cestě se vrátíme kousek zpět a odbočíme doleva. Před sebou vidíme hladu bývalého dolu Ferdinand. O kousek dál dojdeme mezi domky, kde je dnes velmi klidné bydlení. Když tyto domky obejdeme dokola, narazíme na cestu vedoucí do lesa – je tam závora. Tou půjdeme okolo včelína a cesta se stočí doprava. Tady už je to pro náročnější. Cestu rozhodně nedoporučujeme malým dětem, nebo starším osobám. Jsou zde vyšlapané cestičky. Téměř všechny vedou nahoru – těmi se dostaneme až na vrchol haldy, odkud máme Zastávku jak na dlani. Nám toto místo vzdáleně připomíná Titanic. 😊 Po zdolání vrcholu se vrátíme zpět do místa, kde se nacházejí domky. Vrátíme se na „hlavní“ lesní cestu a vystoupáme na úzkokolejku. Okolo kolejí dojdeme až před železniční most na malé nádraží, odkud o prázdninách vyráží parní mašinky do Zbýšova.

 

Délka trasy RIC - vyhlídka - RIC: cca 3 km

 

Mapa

 

IMG 4887u

Malé nádraží, kde každou prázdninou sobotu můžete nastoupit na parní vláček, kterým dojedete do Zbýšova do Muzea průmyslových železnic.

 

IMG 4893u

Konec obytné části v Zastávce směrem na Babice okolo úzkorozchodné železnice.

 

IMG 4895u

Úzkorozchodná železnice u bývalého dolu Ferdinand.

 

IMG 4910

Pozorní můžou ve zvláštně zarostlém pařezu najít třeba tvář permoníka. 

 

IMG 4919u

Výšlap na haldu dá docela zabrat a terén je vcelku nebezpečný, je třeba zvážit, s kým se na haldu vydáte.

 

IMG 4927u

Výhled stojí za to! Zastávka jak na dlani.

 

 

 

Kontakty

 • Regionální informační centrum Zastávka, příspěvková organizace
 • Nádražní 36, 664 84 Zastávka
 • IČ: 06688527
 • Účet: 115-5861500237/0100


Otevírací doba

 • po-pá 8 – 12 h, 13 – 15 h
 • každou sobotu o prázdninách
  10:00 – 17:30 h
 • Pro větší skupiny po předběžných telefonických objednávkách.

Služby

 • Výlep plakátů na výhradních plakátovacích plochách
  (6 samostatných plakátovacích míst):
  Cena za týdenní kampaň včetně výlepu : A4 – 70 Kč, A3 – 100 Kč, A2 – 140 Kč, A1 – 240 Kč
 • Kopírovací a tiskové služby: Jednostranná kopie A4 čb – 2 Kč, barevná 6 Kč, A3 čb – 4 Kč, barevná 12 Kč
 • Prodej suvenýrů a drobného občerstvení: Pohlednice, turistické známky, turistické vizitky, turistický deník, publikace, dárkové předměty…
 • Pronájem prostor pro vzdělávací akce, besedy, přednášky: konferenční sál s kapacitou 50 míst – 150 Kč/hod., za příplatek možnost použití projekční techniky.
 • Služby Zásilkovny lze využívat v běžné otevírací době.