S párou za horníky

- Exkluzivně otevřená těžní věž dolu Simson ve Zbýšově
- Muzeum průmyslových železnic v hornickém, jehož mašinky jedou mezi Zastávkou - Babicemi - Zbýšovem
- Výstupy na zdejší haldy
- Výlet k unikátní cihelně
- Prostě přijeďte s párou za horníky. Zážitkový výlet, který připomíná hornickou minulost regionu, je letošní letní novinkou Mikroregionu Kahan.

Přestože poslední vozík černého uhlí vyjel z dolů Rosicko-Oslavanska teprve před 28 lety, o hornické minulosti oblasti nedaleko Brna mnoho lidí ani netuší. Je čas to napravit. Mikroregion Kahan, který v sobě sdružuje 14 měst, městysů a obcí, jež dobývání uhlí zasáhlo více než jakékoliv jiné dějinné zvraty, připravil na léto speciální projekt S párou za horníky. "Odehraje se ve dvou prázdninových sobotách – 18. července a 15. srpna," upřesnil Petr Pospíšil, předseda dobrovolného sdružení obcí.

Návštěvníci mají možnost si projít nejdůležitější hornická místa v takzvané severní části někdejšího uhelného pole. Ze Zastávky se parní lokomotivou a důlními vláčky svezou přes Babice u Rosic do zbýšovského areálu Muzea průmyslových železnic. To sídlí v bezprostřední blízkosti někdejšího areálu významných dolů Jindřich, Antonín (z něj vyjel onen poslední vozík v únoru 1992) a Jindřich II. Ten se svou hloubkou sahající až k 1550 m byl nejhlubším černouhelným dolem ve střední Evropě a letos je to 60 let, co se začal hloubit. Doly jsou dnes kompletně zlikvidovány, ale hornictví připomíná "umělá hora" nad areálem, tedy kopec hlušiny, takzvaná halda nad Zbýšovem a u babického dolu Ferdinand.

Unikátní příležitost poznat, jak se uhlí dobývalo, co všechno havíři potřebovali, jak se chránili, mají návštěvníci ve zbýšovské těžní věži dolu Simson. "Pro tyto dny bude jinak nepřístupná budova exkluzivně otevřena," uvedl Karel Novotný z Vlastivědný spolek Zbýšov. Uvnitř věže uvidí zájemci pozůstatky samotného těžního systému a prohlédnou si exponáty, které se podařilo nadšencům a bývalým havířům ze spolku shromáždit, je zde podrobně popsaná historie dobývá uhlí na Rosicko-Oslavansku. Členové spolku společně s městem Zbýšov právě chystají repliky důlních štol, jak s původním dřevěným zpevněním, tak zejména s ocelovými výztužemi zvanými hajcmany. "Ta bude mít 56 metrů a je přesnou kopií štol, které sahaly až do jedenapůlkilometrové hloubky v Jindřichu II. Účastníci letního výletu ji uvidí jako první, slavnostní otevření se chystá na zářijové Hornické slavnosti," popsal Vratislav Široký, starosta Zbýšova.

MPŽ - Muzeum průmyslových železnic se obleče pro tyto dny do hornického a přidá sbírku hornin, které vytáhli z podzemí zdejší horníci. "Návštěvníci se budou moci projet například motorovou důlní soupravou s osobními vozy pro horníky. K vidění bude toaleta, která byla v podzemí připravena, nebo zdravotnický vagon pro převoz raněných havířů," vypočítal Filip Kaněk, místopředseda MPŽ. Ve zbýšovském areálu budou z depa vytaženy další důlní lokomotivy a vozy. Velkou atrakcí je parní mašina Henschel z roku 1913, která bude vozit osobní vlaky po Regionální úzkorozchodné železnici do Zastávky a zpět. Důlní dieselová lokomotiva bude jezdit na půlce trasy, mezi Zbýšovem a Babicemi. "Jde o nepříliš komfortní svezení, které ovšem havíři zažívali každou šichtu. Vzhledem k hluku a velkému třasu poskytneme tento zážitek jen na části trasy," směje Filip Kaněk z MPŽ.

Základem výletu S párou za horníky je trasa Zastávka – Babice – Zbýšov. Kdo by ale chtěl poznat i další místa, rozhodně pořadatelé doporučují vyšlápnout si na zbýšovskou či babickou haldu, ve Zbýšově se pak mohou vydat po takzvaném pešunku, tedy místy, kudy jelo uhlí od dolů do někdejší obří koksárny a železáren v blízkosti Simsona. Mohou se vydat také na cihelnu, v níž se za první republiky pálily cihly mimo jiné na stavbu hornických kolonií a jde o středoevropský unikát. K jednotlivých místům navede výletníky speciální značení.

-----------------------------------------------------------------------------------
S PÁROU ZA HORNÍKY
praktické informace

.Vybavení
vhodné pro pěší i cyklisty, doporučujeme dobrou turistickou obuv

.Občerstvení
- základní je k dispozici v Regionální informační centrum Zastávka a MPŽ - Muzeum průmyslových železnic
- v Zastávce se najíte v Restaurace Dělnický Dům nebo bistru Ježek u cesty (obojí v blízkosti nádraží)
- ve Zbýšově se občerstvíte v Hornický Dům nebo v Retro Kavárna Zbýšov
- seznam dalších restaurací v oblasti na jdete na webu Mikroregionu Kahan

.Parkování
velké odstavné plochy jsou u zastáveckého nádraží a zbýšovské věže Simson, parkoviště je také u MPŽ

.Vstupné
úzkorozchodná železnice podle ceníku na mpz.cz
na Simsonu vstupné dobrovolné

.Tipy na další výlety (najdete na mikroregionkahan.cz)
Putuj (nejen) za permoníky
Hornické okruhy
Pohádkomájové okruhy
Rosicko-Oslavansko na kole i pěšky s Gofrombrno

Ubytování
seznam zařízení najdete na webu Mikroregionu Kahan

S párou za horníky banner

Kontakty

 • Regionální informační centrum Zastávka, příspěvková organizace
 • Nádražní 36, 664 84 Zastávka
 • IČ: 06688527
 • Účet: 115-5861500237/0100


Otevírací doba

 • po-pá 8 – 12 h, 13 – 15 h
 • každou sobotu o prázdninách
  10:00 – 17:30 h
 • Pro větší skupiny po předběžných telefonických objednávkách.

Služby

 • Výlep plakátů na výhradních plakátovacích plochách
  (6 samostatných plakátovacích míst):
  Cena za týdenní kampaň včetně výlepu : A4 – 70 Kč, A3 – 100 Kč, A2 – 140 Kč, A1 – 240 Kč
 • Kopírovací a tiskové služby: Jednostranná kopie A4 čb – 2 Kč, barevná 6 Kč, A3 čb – 4 Kč, barevná 12 Kč
 • Prodej suvenýrů a drobného občerstvení: Pohlednice, turistické známky, turistické vizitky, turistický deník, publikace, dárkové předměty…
 • Pronájem prostor pro vzdělávací akce, besedy, přednášky: konferenční sál s kapacitou 50 míst – 150 Kč/hod., za příplatek možnost použití projekční techniky.
 • Služby Zásilkovny lze využívat v běžné otevírací době.